Co kdyby při prezidentských volbách nastala situace, kdy by byly opravdu doslova nerozhodně?
Nate Silver
Ve většině amerických států se nerozhodný výsledek řeší hodem mince nebo losováním jména z klobouku. Šance, že by k nerozhodnému výsledku došlo ve více státech současně, je nižší, než šance, že na vás spadne balík kokainu, vyhozený z letadla pašeráků.
Nate Silver svou otázku na Twitteru položil velice příhodně právě v průběhu velice těsných republikánských nominačních voleb v Iowě. V tomto případě k nerozhodnému výsledku nakonec nedošlo - Santorum vyhrál o 34 hlasů z celkem 121503. A protože se jednalo o nezávazné nominační hlasování, mohla Republikánská strana případnou remízu vyřešit zcela libovolným způsobem.
Ale protože tu máme prezidentské volby, zkusme si stejnou situaci představit v nich. Co by se stalo, kdyby byl výsledek nerozhodný?
Není přitom řeč o remíze v rámci Electoral College. Ta letos může nastat s pravděpodobností zhruba 1 ku 500 a její případné důsledky jsou podrobně popsány. Místo toho budeme uvažovat situaci, kdy oba kandidáti obdrží od voličů stejný počet hlasů.
Několik odborníků - včetně samotného Silvera - spočítalo pravděpodobnost situace, kdy o vítězi v rámci státu rozhoduje jediný hlas, což je v podstatě totéž, jako pravděpodobnost nerozhodného hlasování. V případě obvyklých států s těsnými výsledky se spočtená pravděpodobnost pohybuje někde kolem 1 ku sto tisícům - což tak nějak dává smysl, protože počet hlasů, který v takovýchto státech volby rozhoduje, se obvykle ve stovkách tisíc pohybuje.
Co kdyby tedy letos v nějakém takovém státě došlo k nerozhodnému výsledku?
Jste-li v Americe, nezapomeňte jít volit - váš hlas může zvrátit nerozhodný výsledek nebo ho zapříčinit.
A pokud volíte na Floridě - sledujte při tom poočku oblohu.
Originál: http://what-if.xkcd.com/19/