Co kdyby... 58 - Oběžná rychlost

Co kdyby kosmická loď při vstupu do atmosféry zpomalila jen na pár kilometrů za hodinu pomocí brzdících raket podobně, jako sonda Curiosity při výsadku na Marsu? Nebyl by potom tepelný štít zbytečný?

- Brian

Mohla by kosmická loď při vstupu do atmosféry kontrolovat svůj let natolik, aby se vyhnula atmosférické kompresi a nepotřebovala tak na povrchu drahý (a relativně křehký) tepelný štít?

- Christopher Mallow

Bylo by možné (malou) raketu (s nákladem) vynést vysoko do atmosféry, aby k dosažení únikové rychlosti stačila mnohem menší raketa?

- Kenny Van de Maele

Odpovědi na tyto otázky vycházejí ze stejné představy. Jde o něco, co už tu bylo v minulosti zmiňováno, ale dnes se na to chci zaměřit konkrétně:

Důvodem, proč je těžké dostat se do vesmíru, není to, že by byl vesmír příliš vysoko.

Dostat se na oběžnou dráhu je těžké proto, že se musíte pohybovat ohromně rychle.

S vesmírem se to nemá takhle:

...překoná takřka přesně - když chvilku počkáme (asi 15 sekund) - vzdálenost 1000 mil.

(Poznámka překladatele: Jak jste si patrně všimli, nahradil jsem ušního červa I'm Gonna Be (500 miles) z původního textu českou notoricky známou alternativou, která celkem vyhovovala kontextu. Berte prosím veškeré výpočty z písně vycházející s rezervou - tempo i délka obou písní se poněkud liší, takže to všechno po nahrazení nevychází v počeštěné verzi tak hezky jako Randallovi.)

Originál: http://what-if.xkcd.com/58/