Co kdyby... 11 - Trus

Kdybych šla ven a lehla si na zem na záda s otevřenou pusou, jak dlouho bych musela čekat, než by se mi do ní vydělal pták?

Adrienne Olsonová

Odpověď:

Krácení jednotek je bizarní.

Tenhle výpočet samozřejmě vychází z několika následujících zjednodušených předpokladů.

Předpokládá, že na světě žije 300 miliard ptáků. Tohle číslo pochází z toho nejdůvěrhodnějšího zdroje vůbec - "Kolik ptáků na Zemi žije?", skutečné vědecké studie, publikované v roce 1996 v magazínu Biodiversity and Conservation.

Výpočet také předpokládá, že ptáci jsou náhodně rozprostřeni po celém povrchu Země (přičemž nejsou) a že v průměru trousí své nepříjemné dárečky jednou za hodinu na náhodných místech (přičemž to nedělají, ačkoliv vám jako bývalý majitel papouška můžu potvrdit, že je to možná přesnější odhad, než byste očekávali). Ve skutečnosti by taková frekvence velmi výrazně kolísala. Pokud si například vyberete místo v parku pod stromem, mohlo by se vám vaše přání splnit už za několik hodin.

Průřez spotřebovaného paliva

Pokud si to shrneme:

Pokud průměrný pták denně vyprodukuje půl objemové unce (= 14,8 ml) trusu denně, a Američané za rok najezdí asi 3 biliony mil (= 4,8 bilionu km), pak pro uspokojení poptávky americké veřejnosti by automobily, poháněné ptačím trusem, musely mít spotřebu minimálně:

Krácení jednotek je bizarní.

Originál: http://what-if.xkcd.com/11/