Co kdyby... 8 - Vyskočit

Co by se stalo, kdyby si všichni na Zemi stoupli těsně vedle sebe, společně vyskočili a dopadli na zem ve stejný okamžik?

Thomas Bennett (a spousta dalších)

Tohle je jedna z nejčastěji pokládaných otázek. V minulosti už byla rozebrána jinde, například v blogpostu na ScienceBlogs nebo v článku na Straight Dope. Základní mechaniku popisují dobře. Jenže neříkají úplně všechno.

Pojďme se na to podívat blíže.

Vycházíme z předpokladu, že bylo veškeré lidstvo na Zemi nějakým kouzlem ve stejný okamžik přepraveno na jediné místo.

Exodus z Rhode Islandu

Ani pokud do toho zahrneme všechna další letiště v okolí, situace se příliš nezmění. Neovlivní ji ani místní rychlodráha. Na palubu nákladních lodí v přístavu Providence se překotně hrnou davy lidí, ale vybavit lodě zásobami jídla a vody na dlouhou cestu do zámoří není vůbec snadné.

Lidé se zmocní půl milionu aut, která jsou ve státě Rhode Island registrovaná. Krátce nato zažívají dálnice I-95, I-195 a I-295 největší dopravní zácpu v dějinách lidstva. Většina aut je obklopena davy lidí, ale některým se podaří uniknout a vydají se na cesty po opuštěné silniční síti.

Některá z nich se dostanou až za New York či Boston, než jim dojde palivo. Protože už v tento okamžik pravděpodobně nefunguje elektřina, je místo hledání funkční čerpací stanice snazší automobil prostě ponechat svému osudu a ukrást si jiný. Kdo by vás mohl zastavit? Všichni policisté jsou na Rhode Islandu.

Hranice davu se šíří směrem k jižnímu Massachusetts a Connecticutu. Dojde-li k setkání dvou osob, je velmi nepravděpodobné, že by hovořily stejným jazykem, a skoro nikdo se tu nevyzná. Stát Rhode Island se stává zmateným panoptikem prolínajících se a kolabujících společenských uskupení. Násilí je na denním pořádku. Všichni mají hlad a žízeň. Pitná voda je vzácná a neexistuje žádný efektivní systém pro její distribuci.

V průběhu několika týdnů se Rhode Island stává hřbitovem pro miliardy lidí.

Přeživší zvolna putují po celé planetě a na neposkvrněných troskách staré civilizace se pokoušejí vybudovat novou. Lidstvo s klopýtáním pokračuje na cestě kupředu, ale naše řady velice silně prořídly. Oběžná dráha Země je událostmi zcela nepoznamenaná - Země obíhá a točí se přesně tak, jako tomu bylo před nejmasovějším skokem v dějinách lidstva.

Ale teď už alespoň známe odpověď na jednu palčivou otázku.

Originál: http://what-if.xkcd.com/8/