Co kdyby... 5 - Vzpoura robotů

Co by se stalo, kdyby se vzbouřili roboti? Jak dlouho by lidstvo přežilo?

Rob Lombino

Než na tuhle otázku odpovím, řeknu vám něco o sobě.

Nejsem ani omylem odborník, ale mám s roboty jisté zkušenosti. Po vysoké jsem ve svém prvním zaměstnání na robotech pracoval v NASA a tématem mé diplomové práce byla navigace robotů. V období střední školy jsem se podílel na soutěžích FIRST Robotics, programoval softwarové roboty pro virtuální zápasy a pracoval na podomácku vyráběných dálkově ovládaných ponorkách. A viděl jsem spoustu dílů televizních pořadů, ve kterých spolu roboti bojují.

Pokud mi tyhle zkušenosti něco daly, pak to, že by vzpoura robotů velice rychle skončila, protože by se všichni roboti rozbili nebo by se zasekli o zdi. Roboti nikdy nefungují tak, jak byste si představovali.

Když si lidé představují zabijácké roboty ala Terminátor, jak kráčí vítězně po hoře lidských lebek, neuvědomují si, jak strašlivě těžké je udržet rovnováhu na něčem tak zrádném jako hora lidských lebek. Pravděpodobně by to nezvládla ani většina lidí, a to mají celoživotní trénink v chůzi bez toho, aby každou chvíli upadli.

Technologie se samozřejmě neustále vyvíjí. Ale máme před sebou ještě pořádný kus cesty. Místo toho, abychom operovali s klasickou vzpourou futuristických robotů, si představme, že se proti nám vzbouří naše současné stroje. Nebudeme předpokládat žádné technologické výhody - budeme vycházet pouze z toho, že došlo k přeprogramování stávajících technologií tak, aby na nás bezhlavě útočily.

Uvedu pář příkladů toho, jak by vypadala skutečná vzpoura robotů:

V laboratořích celého světa by experimentální roboti vyskočili z laboratorních stolů v záchvatu vražedné zuřivosti, nalezli dveře a - s příšerným rámusem - by do nich narazili a sesypali se k zemi.

Přátelé

Originál: http://what-if.xkcd.com/5/