Co kdyby... 3 - Yoda

Kolik energie dokáže Yoda vyvinout prostřednictvím Síly?

Ryan Finnie

Budu - pochopitelně - ignorovat novou trilogii.

Na SMBC se objevil výborný comics, který se zabývá geopolitickými důsledky rozhodnutí nechat Supermana točit klikou, abychom tak získali neomezený energetický zdroj. Představme si Yodu, který s pomocí Síly pohání nějaký podobný generátor. Ale kolik energie by skutečně dokázal vygenerovat?

Nejpůsobivější demonstrací Yodových schopností v původní trilogii je scéna, ve které vyzvedává z bažiny Lukův X-wing. Co se týče fyzického přesouvání předmětů pomocí telekineze, jde jednoznačně o nejnáročnější uplatnění Síly, jaké jsme v původní trilogii měli u kterékoliv z postav možnost vidět.

Energie, potřebná pro vyzdvižení předmětu do výšky h se rovná hmotnosti objektu, násobené výškou, do které ho chceme vyzvednout. Scéna s X-wingem nám umožní stanovit spodní hranici Yodova špičkového energetického výkonu.

Nejprve potřebujeme zjistit, jak těžká stíhačka byla. Hmotnost X-wingu nebyla nikdy oficiálně zmíněna, ale jeho délka ano - 12 a půl metru. F-22 měří 19 metrů a váží 19700 kg, což nám po přepočtu na rozměry X-wingu dá zhruba 5 metrických tun.

Dále potřebujeme vědět, jak rychle stoupá. Podíval jsem se na zmíněnou scénu a změřil rychlost, jakou se X-wing z vody vynořuje.

Přední přistávací vzpěra se z vody vynoří za zhruba tři a půl sekundy, a její délku odhaduji na 1.4 metru (podle scény v Nové naději, kde kolem ní prochází mechanik), což nám říká, že X-wing stoupá rychlostí 0.39 m/s.

Nakonec potřebujeme vědět, jaká silná gravitace je na Dagobah. Na tomhle bodě zřejmě uvízneme, protože fanoušci scifi jsou sice neuvěřitelní hnidopiši, ale určitě není nikde k dispozici katalog vedlejších geofyzikálních údajů o každé planetě, která se v sérii Star Wars objevila. Nemám pravdu?

Nemám. Podcenil jsem je. Na Wookieepeedii je k dispozici právě takový katalog, který nám sděluje, že na povrchu Dagobah je gravitace 0.9g. Když to zkombinujeme s hmotností X-wingu a rychlostí jeho stoupání, dostaneme špičkový výstupní výkon:

To je dost energie na to, aby si s ní vystačil blok předměstských rodinných domků. Současně to odpovídá zhruba 25 koňským silám, tedy zhruba výkonu motoru v elektrické verzi automobilu Smart.

Při současných cenách elektřiny lze Yodu ocenit asi dvěma dolary za hodinu.

Ale telekineze je jen jedním z více možných projevů Síly. Co třeba blesky, kterými císař mučí Luka? Jejich fyzikální povaha není nikde objasněna, ale Teslovy cívky, které jsou schopny tvorby podobných efektů, mají příkon něco kolem 10 kilowattů - což by znamenalo, že je císař svými schopnostmi někde na úrovni Yody. (Zmíněné Teslovy cívky fungují na principu krátkých pulzů. Pokud je císař schopen vytvořit souvislý oblouk, jako třeba elektrická svářečka, mohlo by se snadno jednat o megawatty.)

A co Luke? Zkoumal jsem scénu, ve které pomocí svých rozvíjejících se schopností vytahuje světelný meč ze sněhu. V jejím případě se vše odhaduje mnohem hůře, ale prošel jsem si ji snímek po snímku a usoudil jsem, že jeho špičkový výkon by mohl být zhruba 400 Wattů. To je zlomek Yodových 19kW a navíc se jednalo jen o zlomek sekundy.

Zdá se tedy, že Yoda je coby energetický zdroj nejjistější volba. Ale s ohledem na to, že se světová spotřeba elektrické energie pohybuje někde kolem dvou terawattů, bychom potřebovali stovky milionů Yodů, abychom pokryli naše nároky. Z toho důvodu zřejmě přechod na napájení Yodou nestojí za námahu - i když by se zcela nepopiratelně jednalo o zelenou energii.

Originál: http://what-if.xkcd.com/3/