Co kdyby... 13 - Laserové ukazovátko

Kdyby všichni lidé na světě namířili v jeden okamžik na Měsíc laserová ukazovátka, změnil by barvu?

Peter Lipowicz

Ne - pokud použijeme standardní laserová ukazovátka.

První, co si musíme uvědomit, je skutečnost, že všichni najednou Měsíc vidět nemůžeme. Mohli bychom všechny lidi na světě přepravit do jednoho místa, ale o tom, jak špatný nápad něco takového je, jsme se už přesvědčili nedávno. Místo toho si zkrátka vybereme chvíli, kdy je Měsíc viditelný pro co největší počet lidí. Protože zhruba 75 procent světové populace žije mezi 0 a 120 stupni východní délky, měli bychom se o to pokoušet ve chvíli, kdy se Měsíc nachází někde nad Arabským mořem.

Můžeme se snažit svítit buď na nový Měsíc, nebo na úplněk. Nový měsíc je temnější, takže by bylo snazší vidět účinek našich laserů. Ale současně je to náročnější cíl, protože je převážně viditelný ve dne - takže výhoda takového počínání mizí.

Pokud pomineme jas, bylo by něco takového patrně ideálně proveditelné 27. prosince 2012 ve 20 hodin SEČ, kdy bude úplněk vysoko nad Mumbaí a Islamabádem. V ten okamžik bude Měsíc viditelný pro zhruba pět miliard lidí - tedy pro většinu Asie, Evropy a Afriky - což je takřka maximální počet osob, které ho mohou pozorovat ve stejný okamžik.

Pojďme si ale místo toho zvolit některou čtvrť, abychom účinky našeho počínání mohli pozorovat na neosvícené části. Vyhneme se první čtvrti 21. prosince 2012, abychom svým experimentem nepodporovali různé mayské nesmysly, a zvolíme si poslední čtvrť 4. ledna 2013, třicet minut po půlnoci greenwichského času. Ve východní Asii už bude den, ale v Evropě a Africe bude ještě noc.

Tady je náš cíl:

500 terawattů

A to je konečně dostatečný výkon.

Originál: http://what-if.xkcd.com/13/