Co kdyby... 15 - Výbuch v Mariánském příkopu

Co by se stalo, kdybychom odpálili na dně Mariánského příkopu atomovou bombu (řekněme Car bomba)?

Evin Sellin

Kupodivu nic moc - zejména pokud to porovnáme s alternativou jejího odpálení těsně pod hladinou.

Evin není první, koho napadlo odpálit atomovou bombu pod vodou. Vlastně jsme to několikrát vyzkoušeli. Vypadá to nějak takhle.

Při většině testů byly nicméně použity malé bomby, nebo k jejich odpálení došlo v mělké vodě. V Evinem navrhované situaci neplatí ani jeden z těchto předpokladů.

Se svými 53 megatunami byl Car bomba nejsilnější atomovou zbraní, jaká kdy byla odpálena, a Mariánský příkop je zase se svými 11 kilometry nejhlubším místem v pozemských oceánech. Žádný z podvodních testů nezahrnoval bombu takové síly a zdaleka ani takové hloubky odpálení.

V roce 1962 napsal fyzik Freeman Dyson článek, ve kterém řešil osm možných inovativních zbraňových systémů, které působily v té době poměrně dosažitelným dojmem, a rozebíral jejich vojenské uplatnění a potenciální rizika. Tento článek byl zbaven utajení, ale nikdy nebyl publikován. Freemanův syn, vědecký historik George Dyson, získal kopii tohoto článku od svého otce a byl natolik laskavý, že mi ji ukázal.

V onom článku je jedním z nápadů, které Freeman rozebírá, použití gigatunových jaderných zbraní jako generátorů vln. Obsahuje poměrně děsivou pasáž, která popisuje odpálení podmořské gigatunové miny u pobřeží Severní Ameriky. "Kvantitativní studie ničivých účinků nebyly provedeny. Hrubé odhady naznačují, že by záplavová vlna dosáhla výšky zhruba 60-90 metrů nebo by zasáhla území do vzdálenosti 300-500 kilometrů od pobřeží, podle toho, kterého z těchto limitů by bylo dosaženo dříve."

Spokojená kočka

Originál: http://what-if.xkcd.com/15/