Co kdyby... 21 - Tryskový batoh ze samopalu

Bylo by možné zkonstruovat tryskový batoh, složený ze samopalů, které by střílely směrem dolů?

Rob B

Svým způsobem mě překvapilo, že odpověď na tuto otázku zní 'ano'! Ale pokud byste to chtěli udělat opravdu správně, doporučuji pohovořit si o tom s Rusy.

Samotný princip je poměrně jednoduchý. Pokud vystřelíte kulku z pistole, zpětný ráz vás postrčí opačným směrem. Takže když vystřelíte směrem dolů, měl by vás posunout směrem vzhůru.

První otázkou, kterou musíme vyřešit, je "dokáže samopal vůbec unést svou vlastní hmotnost?". Pokud váží samopal čtyři a půl kilogramu, ale vyvine pouze tři kilogramy zpětného rázu, pak samozřejmě nebude schopen vzletět ani nezatížený, natož s lidským pilotem.

V technickém světě se poměru mezi tahem, který je letoun schopen vyvinout, a jeho hmotností, poměrně příznačně říká poměr tahu ke hmotnosti. Pokud je menší než 1, letoun není schopen vzletu. Raketa Saturn V měla startovní poměr tahu ke hmotnosti asi 1,5.

Navzdory tomu, že jsem vyrůstal na jihu Spojených států, se v palných zbraních příliš nevyznám, takže jsem za účelem zodpovězení téhle otázky kontaktoval své známé v Texasu. (Soudě podle množství munice, která se jim povalovala po domě a mohli ji pro mě zvážit a změřit, se Texas podle všeho proměnil v jakousi postapokalyptickou válečnou zónu ve stylu Šíleného Maxe.)

...mohli byste s GŠ-6-30 přeskakovat hory.

Originál: http://what-if.xkcd.com/21/