Nová sekce - Vysvětlení

Včera jsme o tom sice už psali na Google+, Facebooku i Twitteru, ale protože nás možná ne všichni sledují prostřednictvím sociálních sítí (což ale doporučujeme, protože se tam alespoň občas objevují informace, které nejsou tady - například upozornění na změny a vývoj ve stále probíhajícím comicsu 1190 Čas), raději ještě jedno upozornění přímo zde.

Protože jsme o to byli opakovaně žádáni, zprovoznili jsme jakousi vlastní alternativu k webu explainxkcd.com - pokud si nahoře v záhlaví tohoto webu kliknete na tlačítko Vysvětlení, dostanete se na stránku, kde najdete ke každému novému comicsu nejpozději několik minut po jeho publikování alespoň pár slov, které by vám mohly osvětlit, v čem spočívá jeho vtip.

Vysvětlení jsou záměrně zcela oddělená, takže se nezobrazují na hlavní stránce mezi ostatními příspěvky, a o přidání nového vysvětlení neodchází ani upozornění na sociální sítě.

Nemáme v plánu kopírovat mnohdy velice podrobná a polopatická vysvětlení ze serveru explainxkcd.com, chceme se omezit jen na ty nejnutnější informace, nutné k pochopení daného vtipu. Vysvětlení se také navíc samozřejmě budou vztahovat na naši českou verzi comicsu, která se může občas pointou odlišovat od té původní. A v případě nepřeložitelných comicsů - jako byl například ten pondělní - se ve vysvětlení dozvíte alespoň to, proč je nepřeložitelný a čím byl vtipný v originále.

A na závěr snad ještě opět po čase zopakujeme jednu věc - pokud se vám naše verze xkcd v češtině líbí, máme jedinou drobnou prosbu: nestyďte se odkazy na články či comicsy sdílet s ostatními! Návštěvnost a z ní vyplývající pocit, že snad děláme něco, co má smysl, je pro nás jedinou odměnou a motivací. Tedy, technicky vzato je tu ještě Flattr, ale ty jsme zaznamenali za těch několik měsíců provozu asi tři (jakkoliv všem přispěvatelům samozřejmě velice děkujeme!) - což je ale naprosto v pořádku, pro peníze to skutečně neděláme.